[Oct 25, 2020] Sezonul 6 - FINALA (Imola)

Discussion in 'Arhivele nationale' started by ihlades, Oct 10, 2020.

  1. ihlades

    ihlades Well-Known Member Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2014
    Messages:
    326
    Likes Received:
    477
    Location:
    Bucharest, RO
    Pfiuuu, ce se-ncinge atmosfera aici în paddock! Atât de mult că asfaltul atinge 38 de grade Celsius! Avem un favorit la titlu, dar 3 alți piloți își pun speranțele în cursa de la Imola, ultima din Sezonul 6 al Racing League Romania. #2 Victor Taraș e primul în clasament, dar n-a reușit să obțină nicio victorie până acum, așa că urmăritorii săi - #55 Mihai Șuteanu, #46 Andrei Bechir și #80 Emanual Gaczella - știu că îl pot învinge pe circuit. Dar poate oare să surmonteze un dezavantaj de mai bine de 15p în clasament?

    Stay tuned și veți afla! :nerd: Până atunci, le urăm tuturor celorlalți mult spor la antrenamente și în precalificări. Ca să vă ajutăm, aruncăm de data asta și un clip cu un tur bun (dar nu extraordinar) pentru această etapă. Și, dacă preferați să vă antrenați offline, găsiți atașat postului setup-ul pe care îl vom folosi la cursă.

    See you on track!


    IMPORTANT:
    1/ Trebuie sa fii inscris(a) in sezon
    AICI
    2/ Sistemul de RSVP de deasupra este obligatoriu pentru toata lumea in afara de liga Pro. Va puteti modifica optiunea de-a lungul saptamanii. Daca aveti probleme cu RSVP-ul sau nu apareti pe pagina de split-uri va rugam sa ne semnalati in timp, printr-un mesaj privat pe acest cont.
    • YES = sunt prezent la cursa;
    • NO = nu pot alerga etapa asta (foarte util de stiut);
    • ^Nu uitati sa dati POST dupa ce selectati optiunea^
    PRECALIFICARI:
    • Precalificarile pentru SEMIPRO vor fi deschise pana la ora 12:00 in ziua cursei
    • Servere: Racing League Romania [RLR] | Sezon 6 | Etapa 10 | Liga Semi Pro - Precalificari
    • Parola: RLRS6
    • Deschis 24/7 cu sesiuni de antrenamente
    • Calificarea in split-uri
    CURSA PRO:
    • Data: luni, 26 octombrie 2020
    • Server: Racing League Romania [RLR] | Sezon 6 | Etapa 10 | Liga Pro
    • Acces pe baza de entry_list (deci fara parola)
    • Program:
      • Free practice : server deschis 24/7
      • 20:00 Briefing (15' audio Discord)
      • 20:15 conectare la server
      • 20:30 CALIFICARI 10'
      • 20:40 pauză 3-5'
      • 20:45 CURSA 1 (30')
      • 21:15 pauză 3-5'
      • 21:20 CURSA 2 (30'; grila inversata pentru Top10)

    CURSA SEMI PRO:
    • Data: duminica, 25 octombrie 2020
    • Server: Racing League Romania [RLR] | Sezon 6 | Etapa 10 | Liga Semi Pro
    • Acces pe baza de entry_list (deci fara parola)
    • Program:
      • Free practice : server deschis 24/7
      • 20:00 Briefing (15' audio Discord)
      • 20:15 conectare la server
      • 20:30 CALIFICARI 10'
      • 20:40 pauză 3-5'
      • 20:45 CURSA 1 (30')
      • 21:15 pauză 3-5'
      • 21:20 CURSA 2 (30'; grila inversata pentru Top10)
    SERVERE DE FUN (2 servere suplimentare pentru cei ce nu prind semi pro)
    • (start in calificari la 18:00, acelasi format de cursa)

    Condiții de cursă:

    • Nivel de aderență: OPTIMUM (100%)
    • Temperatura în aer: 30° C
    • Temperatură pistă: 38° C
    • Uzura pneuri: 200%
    • Consum combustibil: 100%
    • Driver assists:
      • Traction Control: FACTORY
      • ABS: FACTORY
      • Stability Control: OFF
      • SETUP FIX
      • Pneuri: MEDIUM
    • PIT-STOP:
      • opțional (nu e obligatoriu si nici necesar)
     

    Attached Files:

    Last edited: Oct 20, 2020
    Alex Olteanu and bbogdanmircea like this.
  2. ihlades

    ihlades Well-Known Member Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2014
    Messages:
    326
    Likes Received:
    477
    Location:
    Bucharest, RO
    Raresch likes this.
  3. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    Salut. 25 octombrie e duminică, nu luni. Iar 24 e sambata, nu duminică . Deci e data corecta sau ziua corecta?
     
  4. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    Pe Sever a fost incarcata versiunea OSRW, cea cu 32 de locuri, in loc de cea standard. O parte dintre colegi nu se vor putea conecta din prima.
    Ori puneți linkul catre OSRW, ori schimbati pe server.
     
  5. Alexandru Damian

    Alexandru Damian New Member

    Joined:
    Nov 16, 2014
    Messages:
    11
    Likes Received:
    7
    pentru nimic, ca sunt zero influente in setupul ales de la setupul meu :lol:
    (()) Serverul Semi-Pro nu merge , e sus doar Pro
     
  6. Thor

    Thor New Member

    Joined:
    May 7, 2020
    Messages:
    11
    Likes Received:
    5
    Am tot incercat aseara sa ma conectez la serverul Semi-Pro si am primit o eroare legata de "Checksum"
     
    bbogdanmircea likes this.
  7. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    @Comisia RLR @ihlades
    Ați pus pe server varianta OSRW, cea de 32 de locuri, insa in thread scrie că este varianta standard. Multa lume nu se poate conecta.

    Pentru cine are probleme, se rezolva daca instalează asta: https://www.racedepartment.com/downloads/imola-32-pit-osrw-version.31967/

    L.E.: Nu este pusa efectiv varianta OSRW, dar algoritmul Kunos face cautarea pentru ambele si apoi da eroarea. Intre timp am inteles ca s-au restartat serverele. Acum ar trebui sa mearga.
     
    Last edited: Oct 12, 2020
    bbogdanmircea likes this.
  8. nicu

    nicu New Member

    Joined:
    Jul 14, 2020
    Messages:
    3
    Likes Received:
    0
    probabil nu e 2020 o_O
     
  9. ihlades

    ihlades Well-Known Member Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2014
    Messages:
    326
    Likes Received:
    477
    Location:
    Bucharest, RO
    So, ultima etapa se va desfasura normal: Semipro duminica 25 octombrie, Pro luni 26 octombrie.

    Programul a fost incert pentru ca, dupa cum unii stiu, etapa ar fi fost difuzata in cadrul maratonului Bucharest Gaming Week care era programat pentru saptamana asta, 19-25 octombrie. Evenimentul a fost amanat pentru luna noiembrie, asa ca am decis sa tinem etapa conform programului normal si sa ne gandim la un event fun si interesant pentru luna noiembrie!

    O să editez primul post cu ultimele informații.
     
    luchian likes this.
  10. Dan Riza

    Dan Riza New Member

    Joined:
    Sep 20, 2020
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0
    Salutare, cred ca e ceva problema cu track-ul, am downloadat si versiunea QSRW cu 32 pits si tot imi da eroarea "Checksum error". Any help ?
     
  11. luchian

    luchian Administrator Staff Member

    Joined:
    Jun 3, 2014
    Messages:
    3,007
    Likes Received:
    1,492
    Alexandru Damian likes this.
  12. CZRTuning

    CZRTuning New Member

    Joined:
    Mar 30, 2020
    Messages:
    13
    Likes Received:
    24
    Băieți, pentru cursa PRO de la Imola, daca mai aveți contestații in ceea ce privește cut-urile (exemplu ati fost împinși afara, sau ati greșit si nu ati taiat intenționat, pierzând timp) va rog să-mi trimiteți un clip cu incidentul in care sa specificați minutul si cursa, ca sa putem calcula penalizările in secunde. Va reamintesc ca la 5 cuts se adauga 5s penalizare, apoi fiecare cut 0.5s.
     
  13. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    @CZRTuning

    Cursa 1 - Lap 17 - Cut 5 - min 32:52
    Am intrat tare in sicana, evident incercand sa recuperez timpul pana la Matei Barbu, fiind la 0.6s in momentul in care incep sa pun frana. Am luat bordura de pe stanga sicanei prea tare si m-a aruncat prea mult spre spatiul verde. La finalul videoului, din cockpit, se poate observa cum la iesirea din sicana, rotesc volanul stanga-dreapta ca sa pot controla masina, fiind debalansata de bordura si ajunga pe astro-turf unde nu poti accelera deloc. La final, se poate observa ca diferenta pana la Matei Barbu este de 0.9s, deci am pierdut 0.3s in sicana, lovind bordura din interior prea tare avand nevoie sa supracorectez la iesire.

     
    Last edited: Oct 28, 2020
  14. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    @CZRTuning

    Cursa 2 - Lap 1 - Cut 1 - min 4:12
    Am taiat ca sa evit un accident cu Eugen Dudasu. El a franat mai mult in fata mea din cauza lui Tufeanu, ca sa nu-l loveasca, eu am incercat sa franez pe langa el, dar dupa, Dudasu a iesit larg, dreptul lui, si ca sa nu il ating sau ceva a trebuit sa ies mai mult decat partea verde si am ajuns pe alb. Daca ramaneam in limite ne loveam amandoi.
     
  15. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    @CZRTuning

    Cursa 2 - Lap 14 - Cut 5 - min 27:37
    La iesirea din sicana am taiat prea mult bordura din stanga, acolo e cut sigur. Dar al doilea cut rezulta pe iesire, unde masina e deja destabilizata de bordura de pe interior, si ca sa nu ma invart pe acceleratie si sa nu ies in afara cu totul, sunt obligat sa ies larg pana castig iarasi controlul masinii. Bordura de pe interior la iesirea din sicana te arunca mereu in afara circuitului pe exterior, daca o lovesti. Deci consider ca al doilea cut nu este datorat unei imprecizii individuale, ci este fortat de Cut 4 (unde tai sicana).
     
  16. Raresch

    Raresch New Member

    Joined:
    May 1, 2020
    Messages:
    23
    Likes Received:
    4
    @CZRTuning

    Cursa 2 - Lap 17 - Cut 6 - min 32:40
    La 32:40 se poate auzi cum apare sunetul de lock-up, fenomen ce s-a intamplat pe roata dreapta fata. Se poate observa cum se lasa urma pe astfalt si cum roata fata dreapta se blocheaza pe franare. Pentru a evita flat-spot am dat drumul la frana mai devreme decat asi fi vrut, iar inertia m-a impins direct in fara zonei verzi, unde primesti cut. Fara lock-up as fi facut curba in limite, ca de fiecare data in ambele curse. Nu am nici o taietura in acel loc, in afara de cea explicata mai sus, la fel, involuntara, cu Eugen Dudasu.
     
    Last edited: Oct 28, 2020
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice