FUN RACE [iRacing, 22 aprilie] Cayman GT4 @ Silverstone

Discussion in 'Arhivele nationale' started by de_mongoose, Apr 21, 2020.

?
  1. Vin, cu Cayman GT4

    6 vote(s)
    42.9%
  2. Vin, cu Mazda MX-5

    3 vote(s)
    21.4%
  3. Nu vin

    5 vote(s)
    35.7%
  1. de_mongoose

    de_mongoose Member

    Joined:
    Feb 17, 2018
    Messages:
    32
    Likes Received:
    59
    (())Hai noroc!(())

    După succesul răsunător de săptămâna trecută, organizăm încă o cursă în iRacing miercuri seară, de data asta ceva mai diferită față de ce v-ați obișnuit.

    Avem o cursă multiclass cu Porsche Cayman GT4 și Mazda MX-5. Am ales să adăugăm și Mazda pentru cei nou-veniți care nu vor să cumpere o mașină nouă. Nu știm câte mașini vor fi din fiecare, dar ideea principală e că cursa adevărată sperăm să fie la Cayman. Mazda e acolo ca să fie atrași și oamenii noi (sau ca să poată fi oricine spectator, din moment ce mașina și circuitul sunt incluse în pachetul de bază).

    Cât despre circuit, am ales Silverstone (varianta free) pentru că Cayman-ul aleargă acolo și-n seria oficială din iRacing în această săptămână. Vremea este copiată direct de acolo, astfel încât puteți da practice cât vreți pe serverele oficiale din IMSA Sporscar Championship. Condițiile vor fi ca acolo, dar nu vom avea și Audi-ul TCR.

    Așadar, date complete:

    Circuit: Silverstone (varianta free)
    Mașină: Porsche Cayman GT4 & Global Mazda MX-5 Cup (free)
    Setup: open

    Program (miercuri, 22 aprilie):
    Practice:
    * 19:00 - 21:00 (server: iRacing RO - Practice)
    Sesiunea oficială:* 21:00-22:30 (server: iRacing RO - Race)
    Parola (la ambele): iRacingRO

    Atenție, sunt servere diferite, deci la ora 21:00 va trebui să ieșiți de pe cel de practice și să intrați pe cel de cursă, fiindcă formatul folosit pentru cursă va fi unul unic, cel folosit în Porsche Supercup:

    - Practice 18 min
    - Qualy 12 min sau 2 tururi
    - Race 1 15 min cu grila primilor 8 din Q inversată
    - Warm-Up 10 min
    - Race 2 30 min, cu grila formată în funcție de rezultatul din race 1

    Fast repairs: 1 (în ambele curse)
    Penalizări: la 20x și apoi la fiecare 10x suplimentar

    Vreme: cea din sesiunile oficiale IMSA Sportscar Championship

    /!\ Atenție: /!\
    - pentru a participa la cursă, ai nevoie de cont activ în iRacing + să deții mașina (doar în cazul Cayman-ului, în jur de 15$); circuitul e gratuit
    - pentru cei care nu au cont iRacing, pot folosi codul PR-HOTLAPS pentru 3 luni cu doar 4.78$ -> momentan e varianta cea mai ieftină de a te înscrie în iRacing

    Ce trebuie să faci ca să vii la cursă? Să vii la cursă. Avem 40 de locuri disponibile și bănuim că nu o să se umple, deci toată lumea are loc.

    (())Ne-ar ajuta să ne răspunzi în poll-ul de sus dacă ai de gând să vii la cursă, și cu ce mașină: Cayman GT4 sau Mazda MX-5.
     
    Last edited: Apr 21, 2020
  2. ihlades

    ihlades Well-Known Member Staff Member

    Joined:
    Sep 19, 2014
    Messages:
    326
    Likes Received:
    477
    Location:
    Bucharest, RO
    Am o problemă, nu știu cu care mașină să particip. :confused: Mazda e mai fun dar va fi mai multă lume cu Cayman-ul.
     
  3. Radu Parmac

    Radu Parmac New Member

    Joined:
    Jan 2, 2020
    Messages:
    11
    Likes Received:
    9
    Voi fi si eu prezent maine cu Cayman. Sper doar sa prind suficient practice pana la cursa :)
     
  4. Random dude

    Random dude Guest

    as intra si eu, dar pregatire zero, poate intru in practice sa vad ce timpi se scot, dar slabe sanse sa ma vad in cursa:banghead:
     
  5. de_mongoose

    de_mongoose Member

    Joined:
    Feb 17, 2018
    Messages:
    32
    Likes Received:
    59
    Nimeni n-a făcut practice. Facem toți acum. :D
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice